banner1042

banner1104

banner1102

l s

19 Kasım 2019 Salı

ÇOCUKLARINA BAKIŞ AÇILARI DEĞİŞECEK

‘MÜTEAHHİT MAĞDURİYETİ AZALACAK’

İmar ve da yapılan değişikleri değerlendiren Kahramanmaraş Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Kaçamaz, “Kahramanmaraş’ta bazı mağduriyetler vardı, bazı müteahhitler kentsel dönüşümle anlaşmıştı ama yapamamışlardı, sözleşmeden doğan hakları vardı. Bunlar yasayla biraz daha toplanmış, özel müteahhitlerin yaptığı işler özellikle. Yapılmamış ve yıkık bir şekilde kalması çok kötü bir görüntüyü, o sıkıntıların düzenleneceğini düşünüyorum” dedi.

06 Temmuz 2019 Cumartesi 13:21
Bu haber 1588 kez okundu
 ‘MÜTEAHHİT MAĞDURİYETİ AZALACAK’

 

‘MÜTEAHHİT MAĞDURİYETİ AZALACAK’

İmar ve da yapılan değişikleri değerlendiren Kahramanmaraş Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Kaçamaz, “Kahramanmaraş’ta bazı mağduriyetler vardı, bazı müteahhitler kentsel dönüşümle anlaşmıştı ama yapamamışlardı, sözleşmeden doğan hakları vardı. Bunlar yasayla biraz daha toplanmış, özel müteahhitlerin yaptığı işler özellikle. Yapılmamış ve yıkık bir şekilde kalması çok kötü bir görüntüyü, o sıkıntıların düzenleneceğini düşünüyorum” dedi.Metruk binaların gerekirse yıkılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yetki verilmesi, tapu işlemlerinde bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılması, yurt dışındaki vatandaşların tapu işlemlerini bulundukları yerde yapabilmesi gibi düzenlemeleri içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. TBMM Genel Kurulda kabul edilen Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanunla, kentsel dönüşümden 2B alanlarına, mülkiyet sorunundan yarım kalan inşaatlara kadar çevre ve şehircilik alanındaki bir dizi önemli değişiklik hayata geçti. AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ve bazı AK Parti'li milletvekili arkadaşlarının imzasını taşıyan Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna göre, Tapu Kanunu'na eklenen fıkrayla, taşınmaz mülkiyetinin devrini amaçlayan sözleşmeler, tarafların farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı teşkilatında bulunmaları halinde, taraf iradeleri resmi görevliler tarafından ayrı ayrı alınarak sözleşme tamamlanabilecek. İmar Kanunu'nda yapılan değişiklikle, tarım arazileri, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda belirtilen izinler alınmadan tarımsal amaç dışında kullanılamayacak, planlanamayacak, köy ve mezraların yerleşik alanı, civarı yerleşik alan olarak tespit edilemeyecek. Birçok değişikliğin olduğu yasayı Kahramanmaraş Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Kaçamaz gazetemize değerlendirdi.

 “TAPUDAKİ SIKINTILAR BİRAZ DAHA AŞILMIŞ”

Kentsel dönüşüm ve tapudaki sıkıntıların aşılacağını belirten Kahramanmaraş Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Kaçamaz, “Yasayı çok detaylı inceleme fırsatı bulamadım ama incelediğim kadarıyla yasada kentsel dönüşüm ve tapudaki sıkıntılar biraz daha aşılmış diye düşünüyorum. Ülkemiz için önemli bir çalışma olmuş, özellikle tapuda çok fazla evrak dolaşıyordu, gereksiz bir bürokrasi vardı onu kaldırmışlar. Özellikle yurt dışında yaşayan insanlarımız yaz aylarında gelip gidiyorlar. Onların tapu işlemlerinde kolaylaştırmalar olmuş, herkesin aynı anda tapuda olmasına gerek yok. Orada belli görevlilerle imza altına alabiliyorlar. Alıcı ve satıcının aynı anda tapuya gelmesi zorunluğu ortadan kaldırıldı, bu da büyük sıkıntı yaratıyordu herkesi aynı anda tapuya toplamak. Kentsel dönüşümle ilgili güzel çalışmalar olmuş, belediye ve valilik artık riskli yapıyı tespit edecek, 30 gün içerisinde tebliğ edilecek ve hemen boşaltıp belediye direk yıkıma başlayabilecek. Bu da güzel bir çalışma olmuş” dedi.

“KAHRAMANMARAŞ’TA BAZI MAĞDURİYETLER VARDI”

Yeni yasanın özellikle müteahhit kaynaklı sorunları çözüme kavuşturacağını belirten Kaçamaz, “Yeni yasanın kentsel dönüşümle ilgili Kahramanmaraş’ta ciddi bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Kahramanmaraş’ta bazı mağduriyetler vardı, bazı müteahhitler kentsel dönüşümle anlaşmıştı ama yapamamışlardı, sözleşmeden doğan hakları vardı. Bunlar yasayla biraz daha toplanmış, özel müteahhitlerin yaptığı işler özellikle. Özellikle sözleşmeyi fesih etme hakkı doğmuş malik sahiplerinin. Bunlar gerçekten iyi gelişmeler. Kahramanmaraş’ta da birkaç bölgede müteahhidin bırakıp gittiği yapılar vardı kentsel dönüşümle anlaşılan. Yapılmamış ve yıkık bir şekilde kalması çok kötü bir görüntüyü, o sıkıntıların düzenleneceğini düşünüyorum. Kentsel dönüşümle ilgili artık yüzde yüz çoğunluğu da toparlamışlar, 3’de 2 çoğunluk yetiyor” ifadelerini kullandı.

“KAHRAMANMARAŞ’TA TARIM ARAZİSİ ÇOK FAZLA”

Tarım arazilerine yönelik önemli değişiklerin de olduğunu kaydeden Kaçamaz, “Kahramanmaraş’ta tarım arazisi çok fazla, tarım arazileriyle ilgili de önemli çalışmalar var. Artık tarım arazisini kiralayanlar eğer tarımla ilgili çalışma yapmıyorsa belediye ya da nereden kiraladılarsa 3 yıl sonunda alabiliyor, tekrar el koyabiliyor. Tarım arazilerinde önemli bir gelişme de tarımsal amaçlı seralar entegre tesisi statüsünde olmamakla il Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün uygun gördüğü alanlar olmak koşuluyla yapı ruhsatı alınmadan yapılabilecek. Zaten tarım arazilerinin, mücavir alan dışı yerlerde 9 tane kurumdan görüş alınıyordu bir yapı yaparken. Sonra da belediye ya da ilgili merci ruhsat işlemleri yapıyordu. Bu işlemler de kolaylaştırılmış, tarım arazilerine özellikle çiftlik ya da sera yapanlar artık çok daha rahat yapabilecek. Kahramanmaraş gibi özellikle tarım arazisi bu kadar geniş olan bir şehir için de önemli değişiklikler var” şeklinde konuştu.

“İMAR BARIŞI’NI ÇOK YANLIŞ ANLADIK”

İmar Barışı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kaçamaz, Türkiye’de İmar Barışı’nın yanlış anlaşıldığını söyledi. Kaçamaz, “Biz Türkiye olarak İmar Barışı’nı çok yanlış anladık zaten, ben İmar Barışı’na karşı birisiyim. İki taraflı bakmaya çalışıyorum, kaçak olan yerleri adam kullanıyordu, hükümet kaçak olan yerleri İmar Barışı ile resmi hale getirdi. Vatandaşın işini kolaylaştırdı ama İmar Barışı’nda çok fazla sıfırdan yapılıp uygulama kapsamına giren yapılar var. Burada mühendislerin, mimarların imzası olmadan sadece yapı kayıt belgesi alarak imar affına soktuğunu zannediyor arkadaşlarımız işlerini yaparken ama böyle bir durum yok. İmar Barışı’na sokarken sadece Yapı Kayıt Belgesi’ni almak elektrik ve su abonesi için kolaylık sağlıyor. Tapuda tekrar işletmesi lazım ama işletmediği için bir barıştan faydalanmış olmuyor, sadece elektrik su aboneliğini almış oluyor. Vatandaşlar bu konuyu yanlış anladıkları için E-Devlet’e başvuruyorlar, bankaya para yatırıp metrekareleri yazdığında yapılarının ruhsatlarının tamam olduğunu sanıyor. Hükümet bu konudan dolayı başvuru sürelerini uzattı. İyi mi oldu kötü mü oldu bunu zaman gösterecek” dedi.

“ALTERNATİF BİR PROJE ÜRETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Kahramanmaraş Mimarlar Odası olarak kent için önemli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Kaçamaz, “Kahramanmaraş Mimarlar Odası olarak yeni dönem Belediye Meclis üyesi arkadaşlarla iyi bir çalışma içerisindeyiz. Özellikle Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olan Mimar arkadaşlar gerçekten şehir için bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Bu konuda sürekli olarak bizden de görüş alıyorlar. İmar kanununu TUMOP dava etmişti ve danıştay durdurma kararı almıştı. Belli maddelerin durdurulması ile birlikte tüm Türkiye’de proje işiyle uğraşan yani proje çizen arkadaşlar sıkıntı yaşıyorlar. Meclis üyesi arkadaşlarımız burada bu konuyu bile çözmeye çalışıyorlar. Bizleri de toplantılarını davet ediyorlar ve elimizden geldiğince fikir sunarak katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Biz oda olarak yeni dönemde memleket için ne yaparız, nasıl faydalı oluruz diyerek çalışıyoruz. Çalışmalarımızda daha çok Türkiye endeksli değil de Kahramanmaraş’a nasıl faydalı oluruz diyerek hareket ediyoruz. Biz istemezük zihniyetiyle hareket etmiyoruz belediye ile uyum içerisinde çalışmaya çalışıyoruz. Belediyedeki arkadaşlarımız eleştirdiğimiz noktada fikirlerimizi alarak bizlere destek veriyorlar. Bir şeyi eleştirirken, eleştirip kenara çekilmiyoruz alternatif bir proje üretmeye çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu.

 “KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KAMULAŞTIRMAK ÇOK ZOR BİR İŞ”

 Kentsel dönüşüm noktasında Tekke ve Mağralı Mahallesi’ne önem verilmesi gerektiğini anlatan Kaçamaz, sözlerine şu şekilde devam etti, “Kentsel dönüşüm konusunda özellikle Tekke ve Mağaralı Mahallelerimizin düzelmesi gerektiğini düşünüyorum. Tekke’de Belediye ciddi bir çalışma sağlıyor ama kamulaştırmak çok zor bir iş. Bizler işin içerisinde olduğumuz için biraz daha iyi biliyoruz bu konuyu. Belediye kamulaştırmaya başladığında vatandaş 300 liralık yere 500 lira isteyince zor durumda kalınıyor. Tekke mahallesi için bu konuda sürecin biraz daha uzun olacağını düşünüyorum. Tekke gibi bir mahalleye kültür evleri falan yapılsa çok güzel olur Dulkadiroğlu Belediyesi Sakarya mahallesi ve Bahtiyar yokuşu tarafında çok güzel işler yaptı. Biz oda olarak üç ayda bir dergi çıkarıyoruz ve bu yapılan mimarilere yer vermeye özen gösteriyoruz. İnşallah Tekke mahallemiz için de aynı güzellikte işler yapılır diye umut ediyoruz.”

 (Haber: Ahmet Güneçıkan)marasmedyamerkezi.com  
kahramanmarasspor.com
maraşhaberler.com
özürdilerim.com
sütçüimam.com
dulkadiroğlu.com
fatiherkoç.com
onikişubat.com
46haber.com
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Fatih Erkoç'tan hesap sorulsun mu ?

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV
  banner1008