19 Ocak 2022 Çarşamba

ÜRETİCİLER, YETKİLİLERDEN YARDIM İSTEDİ

KAHRAMANMARAŞ SAĞLIK-SEN'DEN TÜM GÜN İŞ BIRAKMA EYLEMİ

Kahramanmaraş Sağlık-Sen üyesi sağlık çalışanları, maaş zammı talebiyle bir günlük iş bırakma eylemi başlattı.

07 Aralık 2021 Salı 17:02
Bu haber 1311 kez okundu
KAHRAMANMARAŞ SAĞLIK-SEN'DEN TÜM GÜN İŞ BIRAKMA EYLEMİ
 

KAHRAMANMARAŞ SAĞLIK-SEN'DEN TÜM GÜN İŞ BIRAKMA EYLEMİ

 

 

Kahramanmaraş Sağlık-Sen üyesi sağlık çalışanları, maaş zammı talebiyle bir günlük iş bırakma eylemi başlattı.

 

Kahramanmaraş’ta  sendika üyeleri, ellerinde çeşitli pankart ve afişlerle önce Necip Fazıl Şehir Hastanesi  daha sonra da Kahramanmaraş Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi önünde bir araya geldi.

 

Burada basın açıklaması yapan Sağlık-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Bünyamin Mutlu Demirci, , tüm sağlık çalışanlarının beklentisinin makul ve kalıcı bir ücret politikasının benimsenmesi olduğunu belirtti.

 

Sağlık çalışanlarının bir vücudun organları gibi olduğunu ifade eden Başkan Demirci, , hemşirenin doktordan, teknikerin ambulans şoföründen ayrı görülmesinin çalışma ortamını bozabileceğini savundu.

 

Başkan Demirci,  düzenlemenin tüm sağlık çalışanlarını kapsaması gerektiğini dile getirerek, sendika üyesi sağlık çalışanlarının 9 Aralık  Perşembe günü de iş bırakacağını aktardı.

 

Sağlık-Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Bünyamin Mutlu Demirci basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

“Sağlık çalışanlarının gür sesi, yetkili sendika Sağlık-Sen olarak, bugün burada sizlerle birlikte olmaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade ediyor, hepinize hoş geldiniz diyoruz.

 

Geçen hafta Çarşamba günü, gündeme bir haber düştü… Hükümet, hekimlere 2 bin 500 ile 5 bin TL aralığında zam verileceğini ve konuyla ilgili yasal düzenlemenin aynı gün Meclise geleceğini açıkladı.

 

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar dikkate alındığında, yapılacak olan iyileştirme herkes tarafından memnuniyetle karşılandı.

 

Öncelikli olarak şu konuya açıklama getirmek istiyorum.

 

Hekimlere yapılacağı söylenen iyileştirmeye kesinlikle karşı değiliz, yerinde buluyoruz. Hatta geç kalınmış bir karar olarak değerlendiriyoruz.  Hekimlerimizde tüm sağlık çalışanlarımız gibi çok daha fazlasını hak ediyor.

 

Bu dediklerimizin dışında Hekimlerimizi öteleyici  ya da ayrıştırıcı herhangi bir ifade Sağlık Sen tarafından kullanılmamıştır ve kullanılamaz da.  Bu dediklerimizin aksini iddia eden birisi varsa ortaya çıksın. Belgesi olan varsa ortaya koysun. Algı operasyonuyla sağlık senin haklı mücadelesine gölge düşürmeye çalışanlar iddialarını ispatlamakla yükümlüdürler.

Sağlık Sen olarak;

Hekimlerin haklarını her zeminde savunduğumuzu birlikte çalıştaylar yaptığımız hekim dernekleri çok iyi bilir. Bu konuda yapmış olduğumuz çalıştaylar hazırlamış olduğumuz raporlar kamuoyuyla paylaşıldı. Yetkililere iletildi. Performanstan kaynaklanan ücret adaletsizliğinin yaratmış olduğu tahribat her platformda bizatihi Sağlık sen tarafından dile getirildi.

 

Tüm bu bilgilerin kamuoyuna açık olmasına rağmen sağlık sen üzerinden bir algı operasyonu yapılmasını asla doğru bulmuyoruz.

 

Bu Algı operasyonları, sağlık senin haklı mücadelesine gölge düşürüp sağlık çalışanlarımız arasında kutuplaşmalara yol açıp iş barışını bozmaktan başka hiçbir şeye hizmet etmemektedir.

 

 

Sağlık hizmetleri emek yoğun bir hizmettir.

 

Pandeminin olağanüstü şartları içerisinde tüm sağlık çalışanları cansiperane çalıştılar.

 

Çok sayıda arkadaşımızı Kovit nedeni ile kaybettik.

 

Ruhları şad olsun.

 

Sağlık bakanlığı tarafından yapılan ve Hekiminden Hemşiresine, Teknikerinden Memuruna sağlık çalışanlarının tümünü kapsamayan bir düzenleme kadüktür.

Hiç bir sağlık çalışanı bu düzenlemenin dışında tutulmamalıdır.

 

Bu büyük bir haksızlıktır.

 

Bizim tepkimiz bunadır ve bu tepki haklı bir tepkidir.

 

Bu tepkiyi sadece bizler değil, yüzbinlerce sağlık çalışanı gösterdi.

 

Sosyal medya adeta inledi.

 

Sadece sağlık bakanlığı çalışanları değil aynı zamanda Üniversite hastanesinde çalışan öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve Aile hekimleri ile Aile hekimliği çalışanları da bu düzenlemenin dışında tutulmuştur.

 

Açıkçası bu durum sağlık çalışanları İçerisinde çok büyük bir infiale yol açmıştır.

 

Değerli basın mensupları; şunun altını özellikle çiziyoruz; yetkili sendika olarak, biz zam yapılmasına asla karşı değiliz, olamayız da. Zamma karşı olmamız, sendikal kimliğimizi ve mücadelemizi inkar anlamına gelir.

 

Biz zam üzerinden ayrımcılık yapılmasına karşıyız…

 

Yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat görülmesine, yok sayılmasına, emeklerinin hor görülmesine karşıyız.

 

Can kurtarmak için can vermekten çekinmeyen sağlık çalışanlarının fedakarlıklarının, mücadelelerinin, gayretlerinin görmezden gelinmesine karşıyız.

Bizim karşı olduğumuz bu…

 

Herkesi Emek ve ekmek mücadelesine destek vermeye davet ediyoruz.

 

Hep söylediğimiz gibi; çünkü sağlık ekip işidir, bu hizmeti sunan sağlık çalışanları da bir vücudun organları gibi bütündür.

 

Hemşireyi doktordan, doktoru teknikerden, teknikeri ambulans şoföründen, Ambulans Şoförünü Memurdan, Memuru Hizmetliden ayrı görürseniz ve ona göre muamele ederseniz, bir yönüyle hepsine kötülük etmiş olursunuz. Dahası, bu şekilde davranarak sağlık sisteminin altını oymuş olursunuz!

 

Sağlık çalışanları bu kötülüğü hak etmiyor… Sağlık sisteminin bu ve benzer kötülüklerle, haksızlıklarla ayakta durması mümkün değildir.

 

 

Ülkemizde, kamu adına 1 milyon sağlık çalışanı görev yapıyor.

 

Kapıdaki güvenlik görevlisinden danışmadaki memura, temizlik görevlisinden teknikere, ambulans şoföründen röntgen teknisyenine, hemşiresinden doktoruna… bunların tamamı 1 milyon sağlık emekçisine dahildir.

 

Görev tanımları farklıdır ancak yaptıkları iş insanımıza sağlık hizmeti sunmaktır.

Her bir branştaki, her bir birimdeki sağlık emekçisi, sağlık hizmet zincirinin bir halkasını temsil ediyor.

 

Zincirin bir halkasını yok sayarsanız, tamamını yok saymış olursunuz.

 

Zincirin bir halkasını kırarsanız, tamamını incitmiş olursunuz.

 

Zincirin bir halkasını görmezden gelirseniz, tamamını görmezden gelmiş olursunuz.

 

Zam konusunda geçen hafta yapılan açıklamalarla tam da bu durum ortaya konmuştur.

 

Siyasi irade, eksikliğin farkına varmış görünüyor. Açıklamalara bakacak olursak, zam konusu, Bütçe görüşmeleri neticesinde tekrar Meclis gündemine gelecek.

 

Buradan siyasi iradeye sesleniyoruz; Meclis’ten, yüzbinlerce sağlık çalışanının üvey evlat olmadığını gösteren kapsamlı ve adil bir zam kararı bekliyoruz.

 

Tersi bir uygulama, sağlık çalışanlarını meslekten soğutacağı gibi, sağlık sistemini de ciddi ölçüde yaralar.

 

Biliyorsunuz, pandemiyle mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Pandemiyle mücadelemizdeki başarımız dolayısıyla fedakar sağlık çalışanlarını alkışlamayan, teşekkür etmeyen kalmamıştı.

 

Yüzbinlerce sağlık çalışanının takdirini kazanmanın yolu belli; hak ve hakkaniyet ölçüsünde, tamamına zam yapmaktır.

 

1 milyon sağlık çalışanının bir kısmına zam yapıp, geri kalanını yok saymak; çalışma barışını baltalamaktan, sağlık çalışanları arasına fitne sokmaktan başka bir anlam ifade etmez.

 

Sağlık-Sen olarak, bu vehamete “dur” demek için bugün olduğu gibi Perşembe günü de iş bırakıyoruz. Sadece kendi ilimizde değil, tüm Türkiye’de şubelerimizle, genel merkezlerimizle iş bırakıyoruz. Tüm sağlık çalışanlarını bizlere destek olmaya davet ediyoruz.

 

Sağlık-Sen olarak, sağlık çalışanlarını yok sayan bir yanlışa imza atılmaması için var gücümüzle mücadele etmeye kararlıyız.

 

Ümit ve temennimiz, çok geç olmadan, kapsamlı bir zam açıklamasıyla sağlık çalışanlarının tamamının yüzünün gülmesidir.

 

Her bir sağlık çalışanının yüzünün gülmesine, işine dört elle sarılmasına, iş barışının ve çalışma huzurunun sağlanmasına özellikle bu süreçte büyük ihtiyaç olduğunu hiç kimsenin unutmaması gerekir.

 

Amacımız ve mücadelemiz; yapılacak iyileştirmenin ayrım yapmadan bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde adaletli ve hakkaniyetli olmasıdır.”

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Fatih Erkoç'tan hesap sorulsun mu ?

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV
  banner1008