DÜNYA Haberleri Tümü

ERBİL’DE HALK SİLAHLANDIRILIYOR

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Kürt bölgesine saldırımasının ardından pazarlardaki silah satışlarında artış oldu. Erbil kent merzezinin hemen dışındaki silah pazarı son bir haftadır hareketli. Erbilliler, IŞİD’e karşı kendilerini korumak için silahlandıklarını söylüyor.

Erbil’in Doğu yakasında bulunan, 1991 yılında kurulan silah pazarında günler, son yıllarda sakin geçiyordu. 3 Ağustos’ta IŞİD’in önce Sincar’ı (Şengal) işgal etmesi ardından Mahmur’a girip Erbil’in 89 kilometre ötesine gelmesi halkı pazara koşturdu.

Her ne kadar Mahmur, Peşmerge güçleri tarafından geri alınsa, ABD savaş uçakları IŞİD’i bombalasa da halkın olası bir tehdite karşı silahlanması sürüyor.

Pazarda satışlar en fazla 5 ağustos ile 9 ağustos arasında IŞİD’in Mahmur işgali sırasında arttı. Pazardaki yetkililerin verdiği bilgiye göre o tarihler arasında günde ortalama 200 kişi pazardan silah satın aldı. IŞİD’in Mahmur’dan çıkarılmasının ardından bu sayıda düşme olsa da yine de insanlar pazardan silah satın almayı sürdürüyor.

Pazarda Kaleşnikoflar, ABD yapımı M16’lar, tabancalar standlarda sergileniyor. Fiyatlar ise silahların türüne göre değişiyor. Bir Kaleşkinof ortalama 600 dolardan satılıyor. M16’lar ise 2 bin ile 3 bin dolar arasında. Mermiler ise türlerine göre bir dolar ile beş dolar arasında.

Yükselen fiyatlar düştü
Pazardan silah satın almak da oldukça kolay. Satışlar resmi olarak yapılıyor. Erbil Valiliği’nden alınan silah ruhsatıyla isteyen herkes istediği silahı alabiliyor. Bu günlerde silah ruhsatı almak da kolay. Pazarda silah satışı yapan Nazım Emin, geçen hafta silah fiyatlarının çok yükseldiğini ama bu hafta yeniden düştüğünü hatırlatıyor. Emin “IŞİD Kürt bölgesine girmesiyle silahlanma arttı” diyor.

‘Kendimi korumak için aldım’
Pazarda silah alanlardan biri de Osman Ahmed Hemedemin. Al Jazeera Türk’e konuşan Hemedemin, neden silahlandığını şu sözlerle anlatıyor:

“Bu silahı, kendimi IŞİD’e karşı savunmak için aldım. IŞİD'çiler ne kadın, ne çok, ne yaşlı biliyorlar. Herkese saldırıyorlar. Şu Kaleşnikof'u onun için aldım. Hepimiz bu ülke, bu toprak, bu vatan için savaşmaya hazırız. Sonuna kadar savaşırız. IŞİD sadece bize tehlike değil, bütün dünyaya tehlike. Bizden vazgeçir, Türkiye, İran, Suriye’ye saldırır.”

Silahlananların kimileriyse gönüllü olup, IŞİD’e karşı savaşmak için Peşmerge Bakanlığı’na başvuruyor. Başvurusu kabul edildiğinde, gönüllü olarak satın aldığı kendi silahıyla cepheye gidiyor.
Kaynak: Al Jazeera

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz